Był kiedyś Jarocin” – nowy koncert Galicja Productions

Po raz kolejny mamy przyjemność zaprosić na koncert z cyklu „Był kiedyś Jarocin”. Po ogromnym sukcesie wydarzeń w Gdańsku i Wrocławiu przyszedł czas na Kraków. W stolicy Małopolski 10 grudnia 2022 zagrają: Proletaryat, Sztywny Pal Azji, The Bill, Ga-Ga, Closterkeller, Zielone Żabki, Kobranocka, Róze Europy oraz KSU.

Muzyczne ikony lat 80. i 90. na jednej, klubowej scenie. Proletaryat, Sztywny Pal Azji, The Bill, Gaga, Closterkeller, Zielone Żabki, Kobranocka, Róze Europy, KSU.

 – to za sprawą ich wspólnego koncertu przywrócimy klimat tamtych lat i emocje towarzyszące kolejnym edycjom jarocińskiego festiwalu.

Tych kapel nikomu nie trzeba przedstawiać, a ich hity śpiewane są do dziś. Niezorientowanym musimy przypomnieć, że w latach 80. i 90. nie było internetu, YouTube’a i telefonów komórkowych. Twórczość zespołów rozprzestrzeniała się za sprawą przegrywanych na Grundigach kaset i piosenek śpiewanych przy ognisku. W telewizji były dwa kanały, w których prezentowano jedynie 20 minut Wideoteki w tygodniu, a muzyczne nowości rozpowszechniał nieśmiertelny Marek Niedźwiecki w swoim programie w radiowej Trójce oraz „Rozgłośnia Harcerska”. To tyle historii, czas na wielki powrót do przeszłości!

Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie, który później przyjął nazwę Festiwal Muzyków Rockowych, powstał w 1980 roku z inicjatywy Waltera Chełstowskiego i był największym wydarzeniem rockowym w całym bloku wschodnim. Formuła imprezy była połączeniem koncertów ówczesnych gwiazd z konkursowymi przesłuchaniami dla amatorów. Cenzura była bezradna wobec młodych, zbuntowanych artystów a Jarocin na zawsze stał się synonimem wolności i młodzieńczego buntu, a także enklawą wolnej myśli, zaangażowanej muzyki i niezapomnianego stylu.

Zielone Żabki

Zielone Żabki, tak jak większość grup punk rockowych pochodzących z tamtego okresu występowała początkowo pod inną nazwą „Nieelektryczna Grupa Muzyczna”. W ten skład wchodzili „Smalec”, Tomasz Gala „Galik”, Marek Miedziński „Mister” i Wojciech Miedziński „Viciu”, dając początkowo wspólne koncerty na rynku w rodzinnym Jarocinie. Ekipę Smalca zobaczymy w Krakowie 10 grudnia 2022 roku

Sztywny Pal Azji

Podczas Jarocina`86, Jarosław Kisiński, Leszek Nowak, Paweł Nazimek, Janusz Deda oraz Andrzej Turek jako Sztywny Pal Azji zakwalifikowali się do „złotej dziesiątki”, zajmując drugie miejsce w głosowaniu festiwalowej publiczności. Piosenka „Nasze reggae” na lata stała się nieoficjalnym hymnem imprezy. Od tego czasu zespół koncertował i tworzył, aby rok później wydać debiutancką płytę „Europa i Azja”. Sztywny Pal Azji przypomni w Krakowie nie tylko piosenki z tego okresu, ale także hity nagrane w późniejszych latach swojej działalności.

Closterkeller

Pod koniec lat osiemdziesiątych, z inicjatywy Przemysława Guryna, Jacka Skiruchy, Tomasza Grochowalskiego i Anji Orthodox powstał Closterkeller, grupa uznawana za prekursorów rocka gotyckiego w Polsce. Na fali ogromnych sukcesów w 1989 roku zespół został laureatem Jarocina. Tak zaczęła się przygoda Anji i jej grupy z festiwalem, który w późniejszych latach gościł kapelę już jako gwiazdę imprezy.

Ga-Ga

Ga-Ga – były zespół punkowy założony w 1991 w Jaworze, po rozpadzie grupy Zielone Żabki. W 2005 roku wraz z zespołem Zielone Żabki połączył się w Ga-Ga/Zielone Żabki. W 1992 laureat Festiwalu w Jarocinie. Na kolejnym wystąpili już jako goście, ale tak na prawdę do historii przeszedł występ transmitowany przez Telewizję Polską w 92 roku. Teksty

Ga-Gi wyrażały radykalne poglądy społeczne Smalca. Były wyrazem rozczarowania i anarchistycznego buntu przeciwko istniejącemu systemowi politycznemu. Charyzmatyczny wokalista dał upust swoim emocjom, wykrzykując dosadnie swoje poglądy podczas transmisji na żywo.
The Bill

Ale to nie wszyscy laureaci Jarocina`92. Druga nagrodę zdobył The Bill. The Bill powstał w 1986r w Pionkach z inicjatywy Kefira i Skóry. Pierwsze lata działalności, to głównie próby, koncerty na lokalnych scenach i częste zmiany składu. Ostateczny skład zespołu z tego okresu to : Skóra, Kefir, Soko i Mielony. W 1990 The Bill’a opuszcza Skóra, a na wokalu jego miejsce zajmuje Soko. Zespół w składzie trzyosobowym zostaje zaproszony do Jarocina’92 i zdobywa tam nagrodę publiczności. Niedługo potem pojawia się pierwsza płyta „The Biut”. Przez kolejne lata kapela zalicza kolejne festiwale jarocińskie, jednocześnie nagrywając płyty.

Proletaryat

Proletaryat po raz pierwszy pojawił się w Jarocinie w 1989, podczas którego zdobył Nagrodę Publiczności i Nagrodę Dziennikarzy. Dzięki prostej muzyce gitarowej mocno osadzonej w tradycji punk rocka lat 70 oraz tekstom opisującym problemy zweykłych ludzi grupa szybko zdobyła zaufanie punkowej publiczności. Kolejny Jarocin przyniósł Olejowi i spółce jeszcze więcej nagród: Nagroda Publiczności, Nagroda Dziennikarzy oraz Nagroda Organizatora. Proletaryat zagra w Krakowie set złożony ze swoich największych przebojów. Nie moze Was tam zabraknąć!

KSU
Zespół KSU podczas swojej ponad 40-letniej działalności oficjalnie wydał 12 płyt. Oprócz tego ukazało się ponad 30 pirackich i bootlegowych wydawnictw — głównie z materiałami koncertowymi. Zespół początkowo wykonywał alternatywny rock z elementami bieszczadzkich klimatów i z tym nurtem jest powszechnie utożsamiany. Wielkim atutem grupy jest świetne brzmienie, wypracowane przez lata wspólnego grania, kultowe numery autorstwa Eugeniusza „Siczki” Olejarczyka oraz ogromna energia, która kapela przekazuje publiczności.

Kobranocka

Podczas koncertu w Krakowie zobaczymy również kultową Kobranockę i Róże Europy. Początki grupy Kobranocka sięgają roku 1984, kiedy spotkali się Kobra (Andrzej Kraiński) i Andrzej Marek Michorzewski. Pierwszy koncert zespołu odbył się rok później w Riwierze, w czasie festiwalu „Poza Kontrolą”. Następnie Kobranocka towarzyszyła Die Toten Hosen w czasie trasy po Polsce. W 1986 zespół zarejestrował 10 nagrań, z których dwa zdobyły dużą popularność na falach Rozgłośni Harcerskiej. W tym samym roku grupa wystąpiła po raz pierwszy w Jarocinie. W roku 1987 ukazała się pierwsza płyta Kobranocki „Sztuka Jest Skarpetką Kulawego”, a dwa lata później kolejna „Kwiaty Na Żywopłocie”, zawierająca słynny cover Stonesów – „Współczucie dla diabła” oraz „Kocham Cię jak Irlandię”. Dyskografię zespołu zamyka płyta „My i oni” z 2019 roku. Album niemal natychmiast uplasował się na drugim pod względem sprzedaży miejscu w Empiku.

Róże Europy

1 000 000 sprzedanych płyt, tysiące koncertów w całej Polsce, występy w USA, Anglii, Austrii, Włoszech! Róże Europy oferują muzykę pełną przebojowości, autentyczności, ciekawej warstwy literackiej oraz uniwersalnego wielopokoleniowego przesłania. To jest zawsze lokomotywa szalonej muzyki z rockową energią, która porywa publiczność ze sobą. Tak jest wszędzie, gdzie grają.

Był Kiedyś Jarocin – KrakówProletaryat, Sztywny Pal Azji, The Bill, Ga-Ga, Closterkeller, Zielone Żabki, Kobranocka, Róże Europy, KSUKraków – 10.12.2022 – Kamienna 12Otwarcie Bram 16:00 Start 17:00Bilety przedsprzedaż 120 zł do 31 października, od 1 listopada 140 zł, w dniu koncertu 150 zł
Bilety do nabycia:

BILETY ELEKTRONICZNE:

Bilety z systemu Ticketmaster: https://www.ticketmaster.pl/event/26345 (Przy zakupie biletów on-line nienaliczane są żadne dodatkowe opłaty manipulacyjne)

Bilety z systemu eBilet: https://sklep.ebilet.pl/83316593106354339

Bilety z sieci EMPIK: https://empikbilety.pl/wydarzenie/byl-kiedys-jarocin-krakow/grudzien-2022

Bilety z systemu Going: https://goingapp.pl/wydarzenie/byl-kiedys-jarocin-krakow/grudzien-2022

BILETY TRADYCYJNE:

Sieć sklepów EMPIK i MEDIA MARKT w całej Polsce

WYDARZENIE: https://www.facebook.com/events/1424579658030363