AntyPortal.net

Philm - HarmonicWytwornia: Ipecac

Premiera:
 14.05.2012

Recenzja:

Pod nazwą Philm kryje się nowy projekt Dave'a Lombardo (biada ignorantom, którzy nie wiedzą, że to perkusista grupy Slayer!). Ale jeżeli nastawiacie się na klimaty pokrewne trashowi - ten album srogo Was zaskoczy. Nie będę się w przypadku tego wydawnictwa bawić w szaleństwo katalogowania, czyli zaliczanie do gatunku i porównywanie do innych bandów. Bo do czego? 

Nieokreśloność, wielobiegunowość i różnorodność to chyba najlepsze słowa, jakimi można opisać ten krążek. Składa się na niego szeroki wachlarz nurtów: od jazzu, bluesa, ciężkiego, brudnego brzmienia w stylu lat '60, po klimaty latynoskie i ambient. Oldschoolowa estetyka grania w połączeniu z elektroniką budują niesamowitą przestrzeń. Dodane do tego wszystkiego elementy improwizowane są jak wisienka na torcie. 

Każda kompozycja w albumie 'Harmonic' jest niepowtarzalna i wyjątkowa. Kawałek'Exuberance' jest dobrym przykładem takiej hybrydy gatunkowej. To ponad siedem minut podróży przez meandry muzyki eksperymentalnej. W 'Killion' gitara Gerry'ego Nestler'a brzmi wręcz hipnotycznie w połączeniu z monolitycznym, wwiercającym się w uszy basem Pancho Tomaselli'ego. Lombardo łamanymi rytmami w 'Way Down' buduje niepokojący, mroczny klimat rodem ze starych thrillerów. Z jeszcze innej beczki jest wręcz garażowy 'Sex Amp', gdzie Nestler udziela się także wokalnie

Do ideału jednak trochę brakuje. Partie wokalne prawie wcale mnie nie przekonują, a momentami wręcz mi przeszkadzają. Zdecydowanie wolę numery w pełni instrumentalne - to w nich tkwi cały majstersztyk muzyków biorących udział w projekcie. 
Ta płyta to niezły środek odurzający, w dodatku legalny, więc polecam wszem i wobec. 

TRACKLISTA:

1. Vitriolize
2. Mezzanine
3. Killion
4. Area
5. Harmonic
6. Hun
7. Mild
8. Amoniac
9. Dome
10. Exuberance

OCENA: 5/6

 

Napisał(a): patikoto

Comments:

Copyright (c) Antyportal.net - 2014

Top Desktop version

Dołącz do nas na Facebook'u
Śledź nas na Tweeterze