Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Van Der Graaf Generator w Krakowie

23 maja 2022 / 20:00 - 22:30

249PLN
Van Der Graaaf Generator - Koncert, Kraków
VAN DER GRAAF GENERATOR to jedna z największych rockowych legend wszech czasów.
W 2020 roku zespół Van Der Graaf Generator tworzą: Peter Hammill (śpiew, gitara, instr. klawiszowe), Hugh Banton (organy, bas) i Guy Evans (perkusja, instr. perkusyjne), trzej członkowie pierwszego składu grupy, która rozpoczęła działalność w 1968 roku.
Mroczniejsi i bardziej szaleni od wielu im współczesnych VdGG słynęli z pełnych rozmachu, gęstych i złożonych utworów, które pojawiły się na sześciu albumach nagranych dla wytwórni Charisma w latach 1969-1976. Niepowtarzalne brzmienie grupy opierało się na organach, saksofonie, dynamicznej perkusji i deklamowanych tekstach. Muzycy nieustannie koncertowali, a największy sukces osiągnęli we Włoszech dzięki albumowi „Pawn Hearts” z 1971 roku.
W 1976 roku skład zespołu skurczył się do tria skrzypce/bas/gitara, a w 1978 roku drogi członków VdGG ostatecznie się rozeszły.
Po blisko trzydziestu latach w 2005 roku doszło do ponownego spotkania, gdy „klasyczny” czteroosobowy skład wystąpił na triumfalnym koncercie w londyńskiej Royal Festival Hall i zaprezentował nową płytę „Present”. Przez cały rok muzycy zachwycali publiczność w Europie pełnymi energii koncertami.
W 2006 roku grupę opuścił saksofonista David Jackson. Pozostała trójka najpierw wystąpiła na serii koncertów, a potem nagrała albumy „Trisector” (2008) i „A Grounding in Numbers” (2010). W 2012 ukazał się „Alt”, zbiór muzycznych eksperymentów i improwizacji. Ostatni album studyjny grupy „Do Not Disturb” miał premierę w 2015.
Zarówno na scenie, jak i w studiu muzycy zdecydowanie wolą patrzeć do przodu, a nie oglądać się za siebie, dlatego też w programie ich koncertów – obok klasyków z repertuaru – znajduje się wiele nowych utworów. Postawili sobie też za punkt honoru, by zawsze zaskoczyć publiczność utworem nieco zapomnianym i rzadziej wykonywanym – z katalogu VdGG i solowego dorobku Petera Hammilla. Bez względu na pochodzenie, ta „odkurzona” pozycja zawsze brzmi bardzo świeżo i jest mocno osadzona w formacie nowoczesnego tria.
Na trasę, która odbyła się w czerwcu 2013 roku, muzycy wybrali dwie długie kompozycje – „A Plague of Lighthouse-Keepers” z albumu „Pawn Hearts” i „Flight” z solowego albumu Hammilla „A Black Box”. Choć obie sprawiły równą przyjemność muzykom i publiczności, nie pojawią się w programie nowych koncertów, gdyż tym razem członkowie zespołu skupią się na krótszych utworach. Jak zawsze nie będą próbować odtworzyć brzmienia i stylu oryginału, lecz sięgnąć głęboko do jego „duszy” i opowiedzieć go na nowo. Bo wiadomym jest, że Van Der Graaf Generator to grupa z długą i piękną historią, ale jest też na wskroś nowoczesna i jeszcze niejednym może słuchaczy zaskoczy

Szczegóły

Data:
23 maja 2022
Czas:
20:00 - 22:30
Koszt:
249PLN
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/509383323209971

Organizator

Rock Serwis
Telefon:
12 413 25 15
Email:
bok@rockserwis.pl
Strona internetowa:
http://www.rockserwis.pl

Miejsce

Klub Studio
Budryka 4
Kraków, Małopolskie 30-072 Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
https://www.klubstudio.pl/