Kult i Daria Zawiałow na Pol’and’Rock 2019

Występ tego zespołu z okazji ćwierćwiecza Najpiękniejszego Festiwalu Świata jest swego rodzaju zrealizowanym marzeniem tysięcy bywalców festiwalu – trzech pokoleń, dla których KULT jest czymś więcej niż zwykły zespół. Kult to wyjątkowe zjawisko, które ubiera w muzykę to, co nam w duszy gra – ogromne pokłady buntu, nadziei i marzeń. Ich siedemnaście krążków jest niczym kalejdoskop naszych myśli.

Minione 24 lata Pol’and’Rock Festival to czas, kiedy niemal na każdym kroku organizatorzy słyszeli od uczestników imprezy, nie tylko pytania o występ kultowej formacji, ale i notoryczne prośby o zaproszenie zespołu, najpierw na żarskie,  a następnie na kostrzyńskie pole.

Fani zespołu śledzili trasy koncertowe, sprawdzając, czy daty koncertów nie pokrywają się z festiwalowymi, podsyłali linki do strony zespołu i nawet na chwilę nie pozwolili zapomnieć organizatorom o zespole Kazika Staszewskiego.

Kiedy w 2018 roku, Jurek Owsiak rozpoczął Festiwal wykrzykując z Dużej Sceny słowa utworu „Arahja”, które stały się  jedną z myśli przewodnich Najpiękniejszego Festiwalu Świata, a dla uczestników były odzwierciedleniem odczuwanych nastrojów w otaczającym nas świecie, można powiedzieć, że klamka w sercu zapadła. Festiwal bez KULTU nie może się odbyć.

 „Mój dom murem podzielony…” nie może być, kolejny raz zaśpiewany bez niego. Koncert zespołu KULT na 25. Pol’and’Rock Festival to nie tylko odpowiedź na prośby fanów, to przede wszystkim swego rodzaju historyczna muzyczna chwila.

Zespół powstał na początku 1982 roku w Warszawie. Swój pierwszy koncert zagrał 07 lipca 1982 roku w warszawskim klubie „Remont”. KULT to chyba jedyny w Polsce zespół, który aktywnie i nieprzerwanie gra już od 35 lat.

Zagrali ponad 3000 koncertów, zawsze wyprzedawanych na pniu, wydali 15 albumów studyjnych i dwa koncertowe – wszystkie z doskonałymi wynikami sprzedaży, bez problemu osiągające status platyny.

Występowali 8-krotnie w Jarocinie i wszystkich innych festiwalach oraz przeglądach w Polsce. Oprócz tego gościli na koncertach w Brazylii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Niemczech, Czechach, Szwecji, Stanach Zjednoczonych. Ich koncerty to ponad 2-godzinne spektakle.

Kult to niekończące się szerokie pasmo sukcesów, zaskakujących pomysłów, realizowanych przez wielu muzyków. I mogłoby się wydawać, że z taką historią i takimi osiągnięciami zespół nie może być po tylu latach nadal prawdziwy, autentyczny w swoich założeniach i przekonaniach. A jednak! Formacja nadal stawia opór  polskiej muzyce mainstreamowej i triumfuje jako grupa alternatywna. Niezaprzeczalny własny styl, własna nisza, powiększająca się o kolejne pokolenia armia odbiorców. Ich muzyka wychowała nie jednego z nas i pomogła w szukaniu odpowiedzi na postawione przez nas pytania.

Niewątpliwie są obiektem kultu, są ponadczasowi i dla wielu są wzorem do naśladowania. A ich koncerty zawsze zaliczane są wybitnie udanych. Wszędzie wywołują entuzjazm i są gwarantem solidnego wydarzenia. Na swoją pozycję tyrali w pocie czoła, jak mało kto, niejednokrotnie koncertując w Polsce, pokonując trasy wzdłuż i wszerz.

Polscy radiosłuchacze znają doskonale ponad 30 utworów KULT-u ze wszystkich list przebojów. Na myśl przychodzi „Piosenka młodych wioślarzy”, „Do Ani”, „Krew Boga”, „Polska”, „Parada wspomnień”, „Rząd oficjalny”, „Baranek”, „Kochaj mnie, a będę twoją”, „Gdy nie ma dzieci” i inne.

Niekwestionowanym liderem zespołu jest Kazik Staszewski, którego działalność zespołowa jak i solowa charakteryzuje się nie tylko sukcesami pod względem artystycznym ale i komercyjnym. Nie sposób posądzić Kazika i jego załogę o schlebianie komercyjnym gustom. Kazik Staszewski to sceniczny tytan, a razem z zespołem tworzą jedną z najlepszych ekip koncertowych w Polsce.

Muzyk niewątpliwie „idzie tam, gdzie idzie” z pełną świadomością i przemyślaną muzyczną premedytacją. Niewątpliwie docenili to jego fani, których marzenie o występnie na Pol’and’Rock Festival w końcu się ziści.

Skład zespołu:

Kazik Staszewski – śpiew, saksofon

Janusz Grudziński – klawisze

Piotr Morawiec – gitara

Ireneusz Wereński – bas

Wojciech Jabłoński – gitara

Tomasz Goehs – perkusja

Janusz Zdunek – trąbka

Tomasz Glazik – saksofon tenorowy, saksofon barytonowy

Jarosław Ważny – puzon

Dodatkowo do artystów, którzy wystąpią na małej scenie dołączyła
Daria Zawiałow.

Pol’and’Rock odbędzie się w dniach 1-3 sierpnia 2019 w Kostrzynie nad Odrą

Oficjalna strona Pol’and’Rock Festival