„Miej odwagę być tym kim jesteś i podążać własną drogą” – wywiad Thundermother

Thundermother to pochodzący ze Szwecji zespół grający energetycznego hard rocka, przy którym nie sposób nie zacząć tupać nogą do rytmu muzyki. O tym jakie niosą przesłanie i jaki wpływ na zespół miały na nie Spice Girls rozmawiamy z Guernicą Mancini – wokalistką Thundermother

Antyportal.net: Po pierwsze dzięki za czas poświęcony na to żeby siąść i odpowiedzieć na moje pytania, ale do rzeczy. Szybki research nie przyniósł żadnych rezultatów, jeśli chodzi o wywiady z wami w języku Polskim, więc muszę zapytać o waszą historię: skąd pochodzicie, jak powstał zespół i co oznacza nazwa, wiesz – standardowe rzeczy.

Guernica Mancini, Thundermother: Cześć, pochodzimy z różnych miejsc w Szwecji, ale wszystkie mieszkamy w Sztokholmie. Zespół powstał 10 lat temu dzięki Fillipie i chociaż przeszedł na przestrzeni lat kilka zmian składu, teraz jest tak silny jak nigdy dotąd. Nazwa zespołu nie oznacza niczego szczególnego, ma po prostu mówić ludziom jakiego rodzaju rocka lubimy słuchać i grać. Tak przynajmniej myślimy.

6 października zagracie w Polsce po raz pierwszy jako gwiazda wieczoru. Czy ważne dla was w ogóle jest, które w kolejności jesteście na wieczornej rozpisce?

Nie, wcale. Jeśli tylko są ludzie i dobry vibe, jesteśmy zadowolone. Ale oczywiście fajnie jest być główną atrakcją trasy.

Wnioskując z braku regularności w waszym cyklu wydawniczym nigdy nie wiadomo, kiedy można się po Was spodziewać nowej muzyki. Muszę więc spytać, czy przygotowujecie obecnie jakiś materiał na nową płytę?

Praktycznie cały rok poza graniem tony koncertów spędziłyśmy na pisaniu nowych piosenek. Mamy obecnie około 30 gotowych kawałków i jesteśmy w trakcie ustalania, które z nich znajdą się na naszym następnym albumie, więc dużo się u nas dzieje. Możecie spodziewać się od nas nowego albumu w 2020

Mam świadomość, że robi wam się niedobrze od tego, że jesteście postrzegane przez pryzmat zespołu składającego się z kobiet, zamiast dostrzegania w Was po prostu świetnego zespołu grającego rocka, ale jako że ciągle jest to swego rodzaju ewenement chciałbym wam zadać kilka pytań w tym temacie. W środowisku rockowym jest zdecydowanie więcej kobiet pod sceną, niż na niej, czy zastanawiałyście się kiedyś dlaczego?

To trudne pytanie. Może spowodowane jest to tym, że rock jest generalnie zdominowany przez mężczyzn z powodu swojej bezpośredniości, wymagania przyjmowania dominującej pozycji i szacunku. Wszystko to są rzeczy, których kobiety stereotypowo nie powinny robić. Ale na szczęście zmienia się to i mam nadzieję, że zainspirujemy nowe pokolenie, które będzie miało na to wyjebane i będzie robiło to, co czuje,  że jest dla nich właściwe. Muzyka nie ma płci.

Czy określiłybyście się mianem girlbandu? Widziałem, że Fillipa cytowała w jednym z wywiadów Spice Girls i ich hasło „Girl Power, stąd moje pytanie.

Nienawidzimy tego określenia i nigdy byśmy się tak nie nazwały. Jesteśmy zespołem i tak się składa, że jesteśmy kobietami. To hasło jest dla nas fajnym sposobem na dodanie sobie siły, które pamiętamy z młodości i nie ma nic wspólnego z nami jako zespołem. Wszystkie uwielbiałyśmy Spice Girls kiedy byłyśmy dziećmi, ale one były grupą, a my jesteśmy zespołem, nie ma to więc wiele wspólnego z tym co robimy. Może poza tym, że miałyśmy wzorce silnych, zajebistych kobiet, na których mogłyśmy się wzorować jako młode dziewczyny. Za to uwielbiamy je i to hasło.

Wasz skład niedawno się zmienił, w jaki sposób, jeśli w ogóle wpłynęło to na proces twórczy?

Na początku nie było żadnej zmiany, jako że Fillipa zawsze była pisała większość materiału. Ale na nadchodzącym albumie wszystkie miałyśmy równy wkład w proces twórczy. Myślę, że słychać na nim bardziej dojrzałe brzmienie i szersze spektrum naszych inspiracji.

Wśród waszych fanów był Lemmy, który wspominał o Was przy kilku okazjach, co na pewno pomogło Wam w dotarciu do szerszej publiczności, co zresztą same kiedyś przyznałyście. Ale najbardziej interesuje mnie jak Wasza muzyka do niego w ogóle dotarła?

To było zanim dołączyłam do zespołu, więc nie mam pojęcia. Ale stary skład grał jako support przed Motorhead i prawdopodobnie tak nas poznał. Tak przynajmniej mi się wydaje.

Wasze inspiracje są bardziej niż oczywiste, więc nie ma sensu o nie pytać. Chciałbym za to wiedzieć jakich zespołów słuchacie, których nikt by się po was znając waszą muzykę nie spodziewał?

Osobiście jestem wielką fanką Prince’a, Emlee, perkusistka uwielbia Iron Maiden, Majsan to prawdziwa thrashowa dziewczyna, a Fillipa naprawdę lubi americane i country. Ale słuchamy naprawdę wielu gatunków, i po prostu kochamy muzykę i jest tak dużo jej do wyboru, że można znaleźć sobie coś na każdy nastrój.

W jednym z wywiadów Fillipa powiedziała, że zespołem, który sprawił że wzięła do ręki gitarę i zaczęła grać, było Rage Against The Machine, które jest znane nie tylko ze swojej muzyki, ale i ze swojego politycznego przesłania. Czy jest jakieś przesłanie, które stara się przekazać Thundermother? Oczywiście niekoniecznie polityczne.

Naszym przesłaniem jest „Miej odwagę być tym kim jesteś i podążać własną drogą”

Thundermother to zespół do szpiku kości klasyczny, żeby nie powiedzieć retro. Zaczynając od waszej muzyki, przez image, po teledyski. Co tak jest tak bardzo do dupy z teraźniejszością, że tak bardzo fascynuje was przeszłość?

Nie wydaje mi się, żeby coś było aż tak bardzo do dupy, po prostu tak czują nasze serca. Kochamy klasycznego rocka!

Gracie w innych projektach, czy Thudermother jest waszym jedynym zespołem?

Thundermother jest dla nas najważniejszym zespołem, ale udzielamy się w innych rzeczach, które nam się trafiają. Jesteśmy kreatywnymi ludźmi, więc  jest to dla nas idealna okazja, żeby zaspokoić swoją potrzebę grania i rozwijać się muzycznie.

Thundermother kończy w tym roku 10 lat, czego możemy Wam życzyć na urodziny jako zespołowi?

Domu pełnego ludzi na naszej imprezie i po prostu nocy pełnej dobrej energii i miłości.

Chcesz coś powiedzieć swoim fanom z Polski?

Jesteśmy bardziej niż podekscytowane myślą, że będziemy mogły u was zagrać. Nie możemy się doczekać!

Rozmawiał Kosa

Oficjalna strona Thundermother
Facebook Thundermother

Thundermother w Warszawie