Vltima Ratio Fest we Wrocławiu: Paradise Lost powraca do Polski

Brytyjska legenda zaprezentuje się już 10 października w klubie A2!

Tytani gotyckiego metalu nie tracą werwy – potwierdziły to polskie koncerty grupy w ostatnim półroczu, promujące trzyletni już album „Obsidian”. U ich boku na scenie pojawi się Primordial – który z mieszanki black metalu, muzyki celtyckiej i folku uczynił podbudowę pod niepowtarzalny styl, w roli supportu wystąpią: post-black metalowi muzycy z Harakiri for the Sky oraz przedstawiciele melancholijnej odmiany death metalu – Omnium Gatherum.

Bilety na koncert trafią do sprzedaży już 20 stycznia (12:00) w Knock Out Music Store! Do zobaczenia już jesienią w klubie A2!

PARADISE LOST

(Wielka Brytania) doom metal, death metal (w początkach), metal gotycki:

Powstały w 1988 roku w angielskim Halifax zespół Paradise Lost jest jednym z pionierów ciężkiego, mrocznego grania na Wyspach. To także jeden z najbardziej znanych i lubianych zespołów w Polsce, którą od czasu swojego powstania odwiedzał wielokrotnie.We wrześniu 2021 roku Brytyjczycy z Paradise Lost po raz kolejny zawitali do Polski i po raz kolejny przekonali się, że polscy fani ich uwielbiają.Nick Holmes i Greg Mackintosh, czyli główne siły twórcze kapeli, poprowadzili jej muzykę przez gęsty doom i death, by w latach 90. wkroczyć na obszar melodii i czystych wokali, a nawet zaliczyć romans z elektroniką. W XXI wieku Paradise Lost spojrzał łaskawszym okiem na swoją przeszłość, którą zmieszał z bardziej melodyjnym graniem.

FACEBOOK

PRIMORDIAL

(Irlandia) extreme metal, folk metal:

Można robić metal z różnych pobudek, a jedną z najbardziej efektownych są niebezpieczne czasy, w których żyjemy. W ostatnich miesiącach nie możemy narzekać na niepokojące doniesienia z bliska i daleka, a Primordial i ich żelazna konsekwencja w opisywaniu historycznych zmagań Europy pasują do tego w sam raz. Irlandczycy pod przewodnictwem A.A Nemtheangi świetnie opisują niepokoje każdego z nas, wrzucając je w wir celtyckiego metalu z wieloma odniesieniami do folku czy żarliwego black metalu. Ich ostatnia płyta, “Exile Amongst the Ruins” nawet w tytule opisuje status kapeli – to wygnańcy pośród ruin, którymi równie dobrze możemy być my wszyscy.

FACEBOOK

HARAKIRI FOR THE SKY

(Austria) post-black metal:


Od 2011 roku urzędujący w Wiedniu panowie M. S. (wszystkie instrumenty, główny kompozytor) i J. J. (wokal, teksty) eksplorują klimaty zbudowane z depresji, mroku, hipnotyczności, które wtapiają w blackmetalowy kontekst. W odróżnieniu od innych mistrzów z Austrii, jak Pungent Stench, Belphegor, czy Abigor, którzy taplają się piekielnej smole albo nurzają w perwersjach, dla Harakiri For The Sky ogromne znaczenie odgrywa nastrój. Duet z płyty na płytę buduje go coraz staranniej, z uwzględnieniem innych, często zaskakujących elementów.Słowo „depresyjny” jest często używane w odniesieniu do twórczości Harakiri For The Sky. Są i tacy, którzy posuwają się  nieco dalej, dodając epitet „samobójczy”. To ostatnie określenie jest przesadą. Muzyka Austriaków raczej wciąga, wprawa w coś na kształt uzależniającego transu, który przebija z epickich kompozycji. Co ważne, Austriacy potrafią imponująco oddać ich klimat i aranżacyjne detale podczas koncertów. Jeżeli kogoś pociąga twórczość, chociażby Alcest albo szwedzkiego Shining, z pewnością chętnie zatopi się w tej muzyce.

FACEBOOK

OMNIUM GATHERUM

(Finlandia) melodic death metal:

Finowie rozumieją, jak się robi death metal w wariancie wyjątkowo melancholijnym, a Omnium Gatherum to jeden ze świetnych tego przykładów. Skład od 25 lat pielęgnuje swoje wyczucie dobrej melodii ciągnącej cały utwór, grobowego riffu przełamującego słodycz i wrzasku prosto z trzewi. Czas leci, a zespół nie traci formy – “Origins” z 2021 roku to piguła konsolidująca death metal, momenty wręcz balladowe, a nawet elementy prog rocka. Nie przegapcie ich!

FACEBOOK

Zagrają:
PARADISE LOST (Wielka Brytania) doom metal, death metal
+
Primordial (Irlandia) extreme metal, folk metal
Harakiri For The Sky (Austria) post black metal
Omnium Gatherum (Finlandia) melodic death metal

Kiedy: 10 października (wtorek) 2023
Gdzie: Wrocław @ A2, ul. Góralska 5
Bilety: 149/159 zł – przedsprzedaż, 180 zł – w dniu koncertu
Organizator: Knock Out Productions