Wokalistka Wardruny wypuszcza solową płytę

Lindy Fay-Hella, jeden z dwóch głosów norweskiej Wardruny, zapowiedziała wydanie nowej solowej płyty pt. „Hildring”. Album ma ukazać się w listopadzie br. nakładem ByNorse.

Fay-Hella nagrała nowy materiał wspólnie z kolektywem Dei Farne (Roy Ole Førland, Ingolf Hella Torgersen oraz Sondre Veland). Płyta „Hildring” będzie jej drugim solowym wydawnictwem po krążku „Seafarer”, który ukazał się dwa lata temu. W nowym materiale stworzonym z Dei Farne, Lindy czerpie mocno z ludowej tradycji joik, śpiewu charakterystycznego dla kultury norweskich Saamów. Oddając tym samym hołd tradycji z której pochodziła jej prababka, Fay-Hella chce też odzyskać dziedzictwo Saamów, które przez długi okres było poddawane wykluczeniu. Głos staje się dla niej najważniejszym instrumentem.

Ważnym motywem „Hildring” są siły natury kształtujące otoczenie jej rodzinnego Bergen. Jak wyjaśnia: „Na górze Lyderhorn jest miejsce, gdzie górskie jezioro daje doskonałe odbicie. Zawsze, gdy tam jestem myślę o innych światach i zadaję sobie pytanie: „Co jest za otaczającą nas zasłoną?” – podobnie, jak czynili to moi przodkowie. Gdy spaceruję wokół jeziora, zastanawiam się czy wiedźmy, które według legend zamieszkiwały górę, też zadawały sobie to pytanie. Dla mnie Lyderhorn jest miejscem magicznym – moją ulubioną górą z siedmiu otaczających Bergen”.

Dostępny jest już teledysk do tytułowego singla „Hildring”, promującego wydawnictwo:

Na „Hildring” znajdzie się dziewięć utworów:

  1. Hildring
  2. Los
  3. Insect
  4. The Lake
  5. Brising
  6. Kjetto
  7. Taag
  8. Otherworld
  9. Gjelet

Płyta ukaże się 26 listopada nakładem ByNorse

Lindy-Fay Hella wystąpi w Polsce w przyszłym roku na Mystic Festival 2022